İş dünyasındaki rekabet her geçen gün biraz daha artış göstermektedir. Sektörler arasındaki rekabetler yanında her sektör kendi içinde de firmalar arası bir rekabete sahne oluyor. Bu rekabet koşullarında firmaların kendi farkını ortaya çıkarması ve çok daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilmeleri için birtakım reklam ve tanıtım çalışmaları yaptırması gerekmektedir.

Bu tanıtım çalışmaları çerçevesinde geleneksel yöntemlerin etkisini yitirdiğini söylemek mümkün. Dikkat edilmesi gereken yeni nesil tanıtım çalışmalarının yapılmasıdır. En yeni teknolojilerin kullanıldığı ve yaratıcı fikirlerin hayata geçirildiği günümüzde firmalar artık tanıtım filmleri ile farkını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Reklam ve tanıtım filmi çekimleri sırasında profesyonellerden hizmet almak son derece avantajlıdır. Bu profesyonel hizmeti en uygun Tanıtım Filmi Fiyatları veren tanıtım filmi çekimi yapan firmalardan almak en mantıklısı olacaktır.

Video Prodüksiyon firmalarının, Fotoğrafçıların, hatta bazı büyük firmaların sinema çekimi, tanıtım filmi çekimi ve daha birçok yerde kullandığı drone çekimi nedir? Gelişen teknoloji artık bizlere birçok kolaylık ve de seçenek sunmaktadır özellikle de fotoğraflar ve sinema konusunda. Drone kameraları DSLR özellikleri ile havadan sinematografik çekimler yapmamızı sağlamaktadır. Bu çekimler oldukça estetik olmaktadır ve gerçekçi bulunduğu için özellikle tercih edilmektedir. Video kurgu işlerinde iyi iseniz ya da bu işleri yapmak üzere bir ekibiniz bulunuyorsa drone kameraları ile çok iyi işler çıkarabilir, filmler çekebilirsiniz. Drone meraklılarının çekimlerin nasıl yapıldığı hangi ortamda nasıl yollar izlenmesi gerektiğini bilmediği ve bu yüzden de kameralara uçarlarken zarar geldiklerini biliriz. Tam olarak öğrenmeden drone uçuşu yapılmamalıdır. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Sizler için yazımızda drone çekimi nedir ve drone çekim tekniklerinden bahsedeceğiz. Bazı drone çekimleri için püf noktalarına da dikkat edeceğiz.

Drone Çekimi Nedir?

Hava sinematografisi nedir?
Hava sinematografisinin ne olduğundan bahsedecek olursak Eğer, Uçan herhangi bir cisimden, bir uçaktan ya da fonksiyonlu bir alet aracılığı ile havada iken Çekilen videolar ve fotoğraflara hava sinematografisi adını vermekteyiz. Hava sinematografi leri için kullanılan ana aletler helikopterler ve drone’lar olmaktadır. Hava sinematografi ileri genellikle aksiyon sahneleri, doğa sahneleri, Takip çekimleri için kullanılmaktadır. Hava fotoğrafçılığı çok yüksek bir perspektif sağlar ve lojistik nedenlerden dolayı daha fazla görüntü yakalanabilir ve hava fotoğrafçılığının perspektifi izleyicilere hikayenin gelişimi hakkında benzersiz bir bakış açısı sağlar, bu yüzden mükemmeldir.

Hava sinematografilerinin çekimleri oldukça zordur ve coğrafya, hava koşulları, sıcaklık gibi etkenler de oldukça önem arz etmektedir. Drone’ların kullanırken bu yüzden öğretmenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Drone kullanıcısının kullanmadan önce iyice öğrenmesi gerekmektedir ve eğer fazla alternatifi bulunmuyorsa ufak manevralar ile başlayarak daha sonra işi ileri boyuta taşımak isteyebilir. Başlarken zor olabilmektedir bu yüzden drone’ların dikkatli kullanılması alete zarar gelmemesi açısından oldukça önemlidir.

Havada Drone Çekimi Avantajları Nelerdir?
Drone Çekimi Nedir? Drone’ların avantajları nelerdir? Drone çekimleri yaparken farklı çekimler için tabii ki farklı manevralar uygulanmaktadır. Oldukça zor olan bu manevralar ilk başlarda yavaş bir biçimde yapılmalıdır ki alete alışma zamana yayılsın. Kişi daha sonra drone’a alıştıkça daha sert manevralarda bulunarak havadan drone çekimleri yapabilir. Drone makineleri oldukça pahalı araçlar oldukları için hızlı manevralar ve sert manevralar yapmadan önce mutlaka alıştırmalar yaparak başlamayı ihmal etmeyin. Bu kısa öneriden sonra sizlere drone çekimlerinin nasıl yapıldığından bahsedelim.

360 Derece Döndürün:

Drone’ların modelleri farklı farklıdır ve tercih edeceğiniz 360 derece dönebilen bir drone sayesinde hem kendi etrafında hem de havada cisimler etrafında 360 derece dönerek kaliteli çekimler elde edebilirsiniz. Yine bu işlem oldukça zor olacaktır ve bunun için üst üste pratikler yapılması gerekebilir. Gimble Özelliği bulunan drone’lar bu tarz bir çekimi çok daha iyi başarı bilmektedir bu yüzden drone seçimi yaparken Gimble Özelliğine dikkat etmenizi öneririz.

Planlama, Organizasyon Ve Hava Durumu:

Planlama ve organizasyon elbette drone çekimleri için oldukça önemlidir. Bunların yanında çekim sınırları, çekim yapma süresi, drone çekimi yapabilmek için alınacak izinler, uçuş süresi ve hava şartları gibi faktörler de bunun yanında önemlidir. Drone çekim kalitesini etkileyen en önemli unsur hava şartlarıdır rüzgarlı bir havada drone çekimi yapılırsa görüntü kalitesi oldukça düşecektir. Şiddetli bir rüzgar manevra kabiliyetimizi oldukça bozarak dronu kullanma yetimizi kaybetmenize ve kontrol mekanizmasının sağlayamamanıza sebep olur. Bu sebeple kötü görüntüler elde edilebilir. Çok soğuk havalar ekipmanların donmasına yol açabilir. Profesyonel tanıtım filmleri için drone çekimleri yaparken bunlara özellikle zaten dikkat edilmektedir bunun yanında, günışığı, günün ne zaman doğdu ve ne zaman battığı gibi faktörleri düşünerek günün altın saatlerini değerlendirmekte başarılı olunursa ve bazı bulur efektlerini kişi ustaca kullanabilirse tanıtım filmleri tadından yenmez hale gelecektir. Bunu da ayrıca belirtmekte fayda vardır.

Drone Çekiminin 5 Püf Noktası ve Manevralar
Drone’ların basit manevralarını kullanımını bilmeden kullanmak istemezsiniz bundan daha önce de bahsetmiştik. Sizler için drone uçuşlarında yapılabilen 5 manevra yani püf noktasınından bahsetmek istedik.

Drone Reveal Shot
Bu drone çekimi fikirlerinize yani çekimlerimiz de basit bir manevra ile yaratıcı bir bakış açısı eklemek için kullanılmaktadır.

Bu basit çekim tekniğini uygulamak için öncelikle asıl çekmek istediğiniz noktayı görüş dışında bırakarak yavaş bir şekilde drone’unuz ile yaklaşın. Eğer bir arka plan ve manzara görüntüsü elde etmek istiyorsanız asıl çekmek istediğiniz şeyin üzerinden uçun.

Bu uçuş manevralarına daha iyi sonuçlar ekleyebilmek için uçuş kızınızı tekrar ayarlayın. Hızlandırıp ya da yavaş dayandırarak iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Çekime farklı bakış açıları eklemek istiyorsanız asıl çekmek istediğiniz yere yavaşça yaklaşırken hızda bir değişiklik gösterebilirsiniz.

Tracking Shot
Bu drone çekimi izleyicinin dikkatini çekmek için oldukça önemlidir ve çok da beğenir. Bu temel manevra örnek verecek olursak bir arabayı yanından takip etmek istediğinizde arabanın yanından uçarak harika bir sonuç elde etmeyi sağlar. Hareketli figürlere odaklanmak için harika bir çekim tekniğidir. Çoğu DJJ Drone’un Active Track özelliği taşıdığı düşünüldüğünde bu çeken oldukça kolay bir hal almaktadır. Bu çekimi yapılırken araba hızla giderken yanından onu tam şekilde takip edecek biçimde uçmalısınız.


Drone Panning Shot
Bu uçan manevralı teknik bir sahnedeki çoklu sahneleri göstermek için ve bu sahneler arasındaki bağlantıyı kurmak için önemlidir. Burada Pan atışı kullanılmaktadır. Odağınız ne ise sadece bu odağa odaklanmayı sağlamaktadır. Bu hareketi kontrol çubuğunu sola ya da sağa hareket ettirerek yapabilirsiniz. Drone’u saat yönünde veya saat yönünün tersine de uçura bilirsiniz bu şekilde farklı manevralar ve biçimler elde edebilirsiniz.

Flying Upward
Bu çekim biçiminde konunuz her ne ise drone’u ondan uzaklaştırın. Konu ile arka plan arasındaki kontrastı görüntüleyerek konumuzda hızlı ya da yavaş uzaklaştırın. Bu çekim yapmaya başlarken kamera yere bakacak şekilde durmalıdır. Büronun yukarıya doğru uçmasını sağlayacak olan sol kontrol çubuğunu ileriye doğru bastırmanız gerekmektedir. Konuyu çerçevenin merkezinden uzak tutmaya çalışmalısınız.


Orbit

Bu çekim tekniği anlatırken sizden hayal etmenizi isteyeceğiz. Dağın başında bir insan olduğunu hayal edin ve durumunuz bu insan etrafında onun yörüngesinde dönecek şekilde konumlandırılacaktır. Bu yörünge drone’un kişinin etrafında döndüğü ve dururken aniden yükselmeye başladığı dinamik bir uçuş manevrası olarak adlandırabiliriz. Drone kişinin etrafında döndükçe bu sahneyi izleyicilere yavaş yavaş gösterebilirsiniz. Bu çekime dinamik hareketler ekleyerek çekim yaparken drone’u yatırarak gösteriyi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Orbit, mavic air için bir quickshot uygulamasıdır, ancak siz bu çekimi manuel bir biçimde de yapabilirsiniz. Bu tekniği gerçekleştirirken drone üzerinde yapmanız gereken, duru’nun tek bir yönde uçmasını sağlamak için sağ kontrol çubuğunu sağa doğru itmelisiniz. Daha sonra sol kontrol çubuğunu sola doğru iterek uçağın kişinin etrafında dönmesini artık sağlayabilirsiniz. İşte bu kadar kolay.

 

 


Tanıtım Filmi (DEMO001)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO002)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO003)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO004)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO005)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO006)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO007)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO008)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO009)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO010)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO011)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO012)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO013)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO014)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO015)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO016)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO017)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO018)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO019)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO020)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO021)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO022)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO023)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO024)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO025)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO026)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO027)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO028)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO029)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO030)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO031)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO032)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO033)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO034)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO035)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO036)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO037)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO038)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO039)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO040)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO041)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO042)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO043)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO044)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO045)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO046)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO047)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)

Tanıtım Filmi (DEMO048)
(İçeriğe Özel Fiyatlandırma)